Mardom
MENU

Stylowe podłogi — francuska jodełka, angielska czy węgierska

 

Podłoga układana w jodełkę była częstym widokiem w wielu polskich domach w latach 90. Nic w tym dziwnego — cechuje ją doskonała trwałość i ponadczasowy design. Dziś ten klasyczny wzór znowu wraca do łask, stając się harmonijnym uzupełnieniem każdego wnętrza, nadając przestrzeni unikatowego charakteru. Jednak istnieje kilka metod układania paneli w jodełkę. Jak dobrać najbardziej odpowiednią do własnego mieszkania? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

 

Jodełka klasyczna (angielska)

Jodełka klasyczna, nazywana także angielską przypomina swoim wyglądem szeroki grot strzały. Ułożona jest w charakterystyczny szpic pod kątem 90 stopni. Deska podłogowa powinna zostać ułożona w taki sposób, by jej krótsza część stykała się z dłuższym bokiem pod kątem prostym kolejnej klepki. Sposobów układania parkietu jest kilka, można wybrać pojedynczy wzór jodełki klasycznej, podwójny, a nawet potrójny. Jodełka klasyczna, doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych klasycznych. W zależności od aranżacji mieszkania przywoła wspomnienia z dawnych lat lub nada współczesnemu pomieszczeniu zadziorności.

 


        Na zdjęciu podłoga Moduleo, kolekcja Parquetry Blackjack Oak 22229

 

Jodełka francuska


Jodełkę francuską charakteryzuje wyraźny, zygzakowaty wzór paneli. Krótsze boki desek przycięte są pod kątem 45 stopni i stykają się ze sobą, tworząc ostry szpic. Taki układ jodełki sprawia, że panele schodzą się ze sobą na krótszych krawędziach, dzięki czemu na podłodze powstaje prosta linia, która wizualnie wydłuża pomieszczenie. Jodełka francuska idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Wyrazisty wzór podłóg nada wnętrzu elegancji i klasy.

 
        Na zdjęciu podłoga Moduleo, kolekcja Moods, wzór Chevron, kolor Cloud Stone 46134

 

Jodełka węgierska

 


Jodełka węgierska jest zbliżona kształtem do jodełki francuskiej. Jej wyróżnikiem jest mniejszy kąt przycięcia paneli — zaledwie 60 stopni, dzięki czemu wzór podłogi jest delikatniejszy, a wnętrze nabiera subtelnego klimatu. Tak samo jak w przypadku jodełki francuskiej, krótsze boki deski stykają sie ze sobą tworząc ciągły wór, który wydłuża pomieszczenie. Subtelny wzór sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach w stylu vintage, ale także stylizowanych, czy nowoczesnych. 

 


        Na zdjęciu podłoga Moduleo, kolekcja Impress, kolor Bohemian 61974

 

Jaki wzór jodełki wybrać?

Jodełka to uniwersalny wzór, który sprawdzi się  w każdym stylu mieszkania, niezależnie od jego aranżacji. Ponadczasowy kształt, doskonała jakość desek oraz wyjątkowy wygląd paneli doskonale imitujących prawdziwe podłogi drewniane sprawia, że jest on często wybierany przez klientów. Podczas projektowania wnętrza warto jednak wziąć pod uwagę metraż podłogi. Jak wspominaliśmy wcześniej, jodełkę można układać na kilka sposobów. Deski podłogowe układane pojedynczo doskonale sprawdzą się w małych mieszkaniach, natomiast te układane podwójnie lub potrójnie w średniej wielkości wnętrzach, albo w dużych, otwartych pomieszczeniach.