Mardom
MENU

Które panele winylowe wybrać: klejone czy klikane?

Panele winylowe - klekojen czy na klik

 

Układanie paneli winylowych często zaczyna się od wybrania sposobu ich montażu. Nasze podłogi winylowe występują w dwóch wariantach — panele montowane na click, czyli pływająco lub na klej (dryback). Obydwie opcje mają swoje wady i zalety. Jak więc wybrać bardziej odpowiednią metodę? Na co warto zwrócić uwagę? Odpowiemy na to w poniższym artykule.

 

Montaż paneli winylowych


Panele winylowe stanowią wodoodporną podłogę, która świetnie sprawdzi się nawet w bardzo wilgotnych pomieszczeniach mieszkalnych, np. kuchniach czy łazienkach. Zanim jednak zaczniemy montaż, należy pamiętać o odpowiedniej aklimatyzacji. Wybrane panele powinny spędzić w pomieszczeniu docelowym 48 godzin, przyjmując temperaturę pokojową (od 18 do 27 stopni Celsjusza). Należy również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Wyniki można sprawdzić za pomocą higrometru — nie powinny przekraczać zakresu od 40 do stopni. Dopiero w tak przygotowanym pomieszczeniu można kłaść nową podłogę.

 

Przygotowanie podłoża


Montaż podłogi winylowej należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Musi ono być suche, czyste i odpowiednio wyrównane — akceptowalna nierówność to 2 mm na metr bieżący podłogi. Jeżeli nasza nierówność jest większa, konieczne jest wyrównanie podłoża za pomocą szlifierki lub w przypadku dużych odchyleń wylewki samopoziomującej.

 

panele winylowe Moduleo - montaż paneli na klik i klejonych

 

Panele na clik


Podłogi winylowe w systemie pływającym powinny być montowane na odpowiednio przygotowane podłoże. Dopuszczalne są jednak minimalne nierówności — z nimi upora się dodatkowa warstwa podkładu. Co prawda może on wyrównać tylko niewielkie nierówności, ale sprawi, że podłoga będzie przyjemniejsza przy chodzeniu, bardziej miękka w odczuciu i co ważniejsze — odpowiednio zabezpieczona. Jest to do dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku stanu deweloperskiego lub wcześniej użytej wylewki. W zależności od zastosowanego materiału wraz z upływem czasu podczas użytkowania mogą wytrącać się cząsteczki piasku – to normalne zjawisko, które podczas chodzenia może powodować nieprzyjemne dźwięki w postaci chrzęszczenia. Dodatkowa warstwa całkowicie niweluje ten problem.

 

Dryback


Panele winylowe klejone wymagają większej troski jeżeli chodzi o wyrównanie podłoża. Jest to spowodowane tym, że panele są do niego bezpośrednio przyklejone, więc jakiekolwiek nierówności mogą być widoczne i wyczuwalne pod stopami. Drybacki mają około 2.5mm grubości dlatego każda nierówność posadzki będzie widoczna na panelu. Niszczy to nie tylko estetyczny wygląd naszego wnętrza, ale może być nieprzyjemne podczas użytkowania paneli.

 

Szybkość i łatwość montażu

Jasne panele winylowe Moduleo

 

Instalacja w systemie pływającym



Panele winylowe układane na click posiadają specjalną technologię zamków, która umożliwia bardzo łatwe łączenie paneli jeden do drugiego bez użycia kleju. Dobrym rozwiązaniem przy układaniu winyli jest zastosowanie podkładu, a wraz z zastosowaniem warstwy ochronnej — foli paraizolującej podłoga winylowa będzie doskonałym wyborem, szczególnie dla mieszkań narażonych na wysoką wilgotność. W ofercie Moduleo można znaleźć dedykowane produkty — podkłady  XtraFloor Acustic Comfort i Power gwarantują doskonałe wyciszenie podłogi oraz szybki i łatwy montaż. Po zastosowaniu poszczególnych elementów można przejść do właściwego kładzenia podłogi winylowej.

 


Uwaga!

 


Montaż paneli winylowych może być jeszcze szybszy. W asortymencie Moduleo znajdziecie wyjątkową kolekcję LayRed ze zintegrowanym czerwonym podkładem. Dzięki temu nie musicie stosować dodatkowej warstwy zabezpieczającej, a czas montażu jest jeszcze szybszy. LayRed można również z powodzeniem kłaść na stare podłogi, bez konieczności ich wcześniejszego zrywania. Dodatkowo w przypadku paneli LayRed aklimatyzacja nie jest wymagana w sytuacji gdy różnica temperatur pomiędzy magazynem, a miejscem montażu nie przekracza 20 stopni różnicy. Nie musimy również pamiętać o dylatacji poprzecznej w pomieszczeniach chyba 14x14m.

 


Montaż paneli „na click” jest niezwykle szybki i bezproblemowy. Wystarczy wpiąć poszczególne deski za pomocą zamków i gotowe. Należy jednak pamiętać o szczelinie dylatacyjnej obwodowej w każdym pomieszczeniu oraz poprzecznej pomiędzy poszczególnymi pokojami. Stosując się do zaleceń producenta oraz załączonej instrukcji montażu, każdy powinien poradzić sobie z ułożeniem paneli bez pomocy fachowca. Co istotne zamek typu click idealnie łączy ze sobą klepki panelowe nie zostawiając nawet najmniejszej szczeliny między nimi. Zamontowana w taki sposób podłoga będzie trwała oraz stabilna, a my możemy być pewni, że panele nie wypną się z zamków nawet w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych.

 

Instalacja paneli klejonych


Panele winylowe klejone, jak sama nazwa wskazuje, do wykonania prawidłowego montażu potrzebują dodatkowych akcesoriów jak klej, wleck o Nasiku 50 kg lub rolka do małych pomieszczeń bądź schodów.W ofercie Moduleo znajdują się ich dwa rodzaje, które doskonale sprawdzą się do każdego rodzaju pomieszczeń — High temeperature oraz Pressure Sensitive. Montaż paneli winylowych klejonych to najpopularniejsza dostępna na rynku opcja instalacji podłogi i każdy zespół monterów powinien przeprowadzić go bezproblemowo.

 


Uwaga!

 


Podłogi klejone wcale nie muszą zostać przymocowane do podłoża w tradycyjny sposób. W ofercie Moduleo znajduje się ciekawa alternatywa — innowacyjny podkład Flex Pro z dodatkową, klejącą warstwą. Dzięki temu podłogę winylową można przykleić bezpośrednio do podkładu, bez konieczności stosowania kleju. Warto mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku dylatacja obwodowa jest obligatoryjna.

 


Proces montażu dryback jest dużo bardziej czasochłonny niż w przypadku paneli na click. Klej należy zastosować na wybranym obszarze podłogi, a następnie należy zaczekać do momentu związania się kleju - czas ten wynosi około 15 minut. Dopiero po tych krokach można przejść do właściwego montażu paneli, a następnie powtórzyć ten proces dla całego pomieszczenia. Na końcu podłogę należy przewalcować lub zastosować popularną rolkę w zależności od rozmiarów pomieszczenia i powierzchni na jakiej pracujemy. Panele winylowe klejone można układać do 400m2 bez konieczności wykonywania dylatacji obwodowej. Powyżej 400 m2 musimy zrobić dylatację, jednak nie jest ona już wymagana pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami.

 

Winyle, a montaż ciężkiej zabudowy


Podłoga "na klik" nie jest zalecana do stosowania z ciężką np. kuchenną zabudową. Panele potocznie nazywane są pływającymi ponieważ w ciągu roku się nieznacznie poruszają ze względu na kurczenie i rozszerzanie. Jeśli są zblokowane dużym ciężarem zamki mogą się wypinać lub nachodzić na siebie, zazwyczaj dzieje się to na krótkim zamku. Narażamy się tym samy, na zniszczenie naszej aranżacji i konieczność ponownej wymiany podłogi. Właśnie dlatego w przypadku podłogi pływającej wycina się otwory na nóżki mebli w stałej zabudowie lub wręcz pomija ten fragment podłogi podczas montażu, w miejsce mebli instalując na przykład ceramiczne płytki.

 


Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wersji dryback. Zaletą wersji klejonej podłóg winylowych jest to, że możemy je obciążać ciężką zabudową, na co nie pozwala nam żaden inny rodzaj paneli. Taka podłoga jest szczególnie polecana do powierzchni komercyjnej oraz pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu.

 

Koszty


Aspekt wydatków na nową podłogę jest dla wielu nadrzędnym kryterium całego procesu wyboru podłogi. Dlatego warto wiedzieć, z jakimi dodatkowymi kosztami wiąże się wybór konkretnego rodzaju podłogi winylowej.

 

Ciemnie panele winylowe Moduleo

 

Winyle typu click


W przypadku kolekcji LayRed która posiada zintegrowany podkład, nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia czy akcesoria. Zapłacisz wyłącznie za sam panel.
Niektóre nasze kolekcje dostępne są w dwóch wersjach, zarówno klejonej jak i klikanej. Wybór paneli winylowych „na klik” z kolekcji Select, Impress czy Transform wymaga dokupienia dodatkowej warstwy ochronnej pod panel. Koszt całkowity obejmuje zakup podłogi winylowej wraz z odpowiednim podkładem.

 

Winyle klejone


Wspomniane wyżej kolekcje paneli występują również w wersji dryback, jednak podłoga winylowa z kolekcji Moods i Parquetry instalowana jest już wyłącznie za pomocą kleju. Do montażu wymagane są dodatkowe akcesoria. Realizacja aranżacji z wykorzystaniem drybacku to koszt paneli winylowych, kleju lub dedykowanego podkładu z warstwą klejącą oraz ewentualny koszt na wylewkę samopoziomującą.

 

Panele winylowe Moduleo


W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości podłogi winylowe marki Moduleo. W ich skład wchodzą wyjątkowe wzory miękkich paneli winylowych oraz płytek, dających efekt kamienia, betonu lub marmuru. Moduleo to nie tylko wysokiej jakości podłoga klejona, ale również panele podłogowe typu click. Wysokie parametry techniczne, niesamowite wzory oraz dbałość o najwyższy komfort użytkowania, sprawiają, że nasze podłogi stanowią najlepszą ofertę na rynku paneli winylowych. Do tego zarówno panele, jak i płytki świetnie reagują na wodne ogrzewanie podłogowe. Moduleo dostarcza także piękne wzory listew wykończeniowych dopasowanych do każdego motywu paneli oraz multifunkcyjne profile wykończeniowe.

 

Który sposób montażu wybrać?


Choć wybór paneli winylowych często zależy od formy ich montażu, nie powinniśmy kurczowo się tego trzymać. Rekomendujemy wybrać takie panele winylowe, które najbardziej odpowiadają nam swoim dekorem oraz funkcjonalnością. Niezależnie od tego czy wybierzemy sposób montażu na klej, czy na zatrzaski, uzyskamy szereg korzyści. Wszystko sprowadza się do tego, jaka zaleta jest dla nas istotniejsza i jaki efekt finalny chcemy osiągnąć.