Mardom

Jak dbać o panele winylowe?

Panele winylowe Moduleo należą do jednego z najbardziej praktycznych rodzajów podłóg. Ich właściwości pozwalają na codzienne, intensywne użytkowanie, bez konieczności pamiętania o specjalistycznych, skomplikowanych zabiegach. Jednak aby cieszyć się piękną podłogą przez wiele lat, warto pamiętać o kilku łatwych czynnościach, które pozwolą utrzymać ją w czystości.

Podłogi winylowe Moduleo

Na początek warto przybliżyć, czym tak naprawdę są winyle. Podłogi winylowe to elastyczne i miękkie w strukturze panele, których grubość waha się od 2,3 do 7 mm. Składają się z kilku warstw, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe i elastyczne — nie odkształcają się, a po usunięciu ciężaru wracają do swojego pierwotnego kształtu oraz są przyjemnie miękkie w dotyku. Dodatkowo na panelach winylowych znajduje się specjalna, opatentowana powłoka poliuretanowa Protectonite PU, której zadaniem jest ochrona produktu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wodą.

Podłogi Winylowe Moduleo to nie tylko wysoka jakość, ale również piękny wygląd — szeroki wybór wykończeń, kształtów i kolorów, które bez problemu dopasujesz do wymarzonej aranżacji. Podłogi w hiperrealistyczny sposób naśladują naturalne materiały jak kamień czy drewno, idealnie dopasowując żłobienia do wzoru słoi i linii prawdziwego drewna. Nasze produkty możesz sprawdzić pod tym linkiem: https://www.moduleo.com/pl-pl/plytki-winylowe?page=1&page_size=16

W jaki sposób pielęgnować podłogi winylowe?

Podłogi winylowe Moduleo są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Dzięki ochronnej warstwie na powierzchni panela, która odpycha cząsteczki brudu, zachowanie porządku w domu staje się bardzo proste. Jednak pomimo unikatowych cech winylu, nie powinniśmy zapominać o codziennej pielęgnacji podłogi, jeśli chcemy cieszyć się jej nienagannym wyglądem przez lata.

Proces czyszczenia paneli winylowych nie jest skomplikowany, jednak powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Podłogi warto często odkurzać, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy do mieszkania codziennie nanosimy warstwę piachu. Podczas użytkowania podłogi nagromadzone ziarenka piasku przyczyniają się do powstawania mikrouszkodzeń zewnętrznej warstwy, osłabiając w ten sposób materiał. Warstwa nieczystości może spowodować powstawanie nieestetycznych rys i zadrapań. Zwykły odkurzacz czy zmiotka pozwolą uniknąć tego problemu.

Kolejnym aspektem jest czyszczenie paneli podłogowych na mokro. Pielęgnacja podłóg winylowych powinna być delikatna i nieinwazyjna. Do tego celu doskonale sprawdzi się zwykły mop i delikatne środki czyszczące. Roztwór należy rozcieńczyć, aby nie pozostawić na podłodze nieestetycznych smug. Wystarczy kilka kropli. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoją podłogę, możesz zdecydować się na zakup dedykowanych preparatów do mycia winyli.

Czego nie używać do czyszczenia podłóg winylowych?

Zdecydowanie należy unikać ostrych szczotek czy metalowych myjek. W ten sposób moglibyśmy zniszczyć powierzchnię paneli, naruszając jej warstwę zewnętrzną. Zniszczone w ten sposób panele nie dość, że nie wyglądałyby estetycznie, to straciłyby swoje właściwości ochronne. Jak poprawnie czyścić podłogi winylowe? Należy to robić miękką szczotką. Mniej wysiłku, ostrych narzędzi i detergentów, a dużo lepszy efekt. :)

Panel winylowy nie powinien być również czyszczony za pomocą mopa parowego. Dlaczego? Ze względu na wysoką temperaturę. Podłogi Moduleo doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe, skutecznie rozprowadzając ciepło po mieszkaniu, jednak temperatura wytwarzana przez mopa parowego jest znacznie wyższa. W konsekwencji panele winylowy mogłyby się niekontrolowanie skurczyć, niszcząc naszą aranżację wnętrza.

Czy konserwacja paneli winylowych jest konieczna?

Wykonywanie regularnej konserwacji jest konieczne w przypadku niektórych rodzajów podłóg. Jednak nie w przypadku paneli Moduleo. Podłogę winylową wystarczy odpowiednio odkurzyć i umyć, nie jest konieczne stosowanie żadnych dodatkowych środków zabezpieczających czy nabłyszczających. Wybierając produkty myjące do paneli, należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie zawierają dodatkowych składników jak woski, czy silikony. Należy pamiętać, że tego rodzaju substancje tworzą na jej powierzchni niechcianą warstwę, tak zwany film, który spowoduje, że podłoga traci swoje właściwości odpychające brud, a wszelkie zabrudzenia będą się łatwiej przyklejać do panela. Kilkukrotne powtórzenie takiego zabiegu może spowodować, że na powierzchni utworzy się trudno usuwalna warstwa, której usunięciem będzie musiał się zająć specjalista.